Zapraszamy na otwarte, całkowicie bezpłatne webinaria.

 

Sprawdź, w komfortowych dla Ciebie warunkach, czy mindfulness jest dla Ciebie odpowiednią metodą. Wybierz interesujący Cię temat i termin, i po prostu kliknij poniżej. Konieczne jest zarejestrowanie się na webinarium. Zostaniesz poinformowany o zbliżającym się terminie. Webinarium to internetowe szkolenie z wykorzystaniem platformy dostarczanej przez ClickMeeting/GetResponse.

Powinieneś dysponować komputerem, laptopem, tabletem lub telefonem komórkowym połączonym z internetem. Webinaria odbywają się poprzez dowolną przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację (na smartfony i tablety z systemem Android). Wskazane jest używanie słuchawek podczas uczestnictwa w webinarium. Dzięki temu uczestnicy nie przeszkadzają innym osobom, a jakość odbioru dźwięku jest lepsza. Nie ma potrzeby używania mikrofonu, komunikacja z prowadzącym odbywa się za pośrednictwem czatu. Webinarium trwa około 45 - 60 minut.

Schemat webinarium

  1. Powitanie i sprawdzenie techniczne – dźwięk, obraz, stabilność połączenia.

  2. Krótkie ćwiczenie rozpoczynające webinarium – PORA

  3. Przekazanie treści merytorycznych w zależności od tematyki. Najczęściej w celu zainteresowania i zaangażowania uczestników przeprowadzamy krótki quiz zawiązany z poruszaną tematyką. Co pewien czas uczestnicy proszeni są o aktywny udział w spotkaniu, np. poprzez wzięcie udziału w quizie, napisanie czegoś na tablicy czy w czacie.

  4. Podsumowanie i zakończenie wraz z listą zadań do wykonania (fakultatywnie).

  5. Ćwiczenie PORA.


Webinarium "Uważny dzień pracy"

Kiedy? 19 maja i 20 października 2016, godz. 19:00-20:00

Kluczem do sukcesu w mindfulness jest wyrobienie nawyku zwracania uwagi dokładnie na to, co właśnie robimy. Chodzi o to, aby koncentrować się na powierzonych zadaniach w taki sposób, aby móc je efektywnie realizować. Zwykle naszą uwagę odciągają od zajęć różne dystraktory: maile, zasłyszane rozmowy czy własne myśli. Mindfulness uczy nas pełnego wykorzystywania uwagi i daje dostęp do pełni możliwości naszego umysłu, bez zbędnego odrywania się od pracy. Zadanie okiełznania naszej uwagi, naszego umysłu, może być trudne, ponieważ nigdy nie byliśmy takich umiejętności uczeni. Badania pokazują, że trening umysłu w postaci ćwiczeń uwagi przynosi widoczne efekty. Ważne jest, aby codziennie poświęcić chwilę na trenowanie naszego umysłu, naszej uwagi. Najlepiej robić to rano tuż po wejściu do biura. Z czasem trenowana w ten sposób uważność obejmie cały nasz dzień.

Zapisz się na webianrium 19 maja 2016

Zapisz się na webinarium 20 października 2016
 


Webinarium "Uważne relacje"

Kiedy? 16 czerwca 2016, godz.19:00-20:00

Badania pokazują, że w życiu wielu osób, które zaczęły praktykować uważność nastąpiła poprawa relacji z innymi osobami. Kiedy lepiej radzimy sobie ze stresem, nawet nieprzyjemna uwaga partnera czy członka rodziny nie uruchamia automatycznej reakcji. Otoczenie z zadowoleniem odbiera zachowanie praktykującego mindfulness, jako bardziej miłe. Mindfulness w najróżniejszych praktykach i ćwiczeniach dotyczy pielęgnowania postawy nieoceniającej i nieautomatycznej reakcji na bodźce.

W miarę rozwoju praktyki zaczynasz częściej skupiać się na tym, co ludzie mówią i robią, zamiast na ocenianiu ich. Powstaje więcej przestrzeni, zmniejsza się presja i możesz poczuć więcej współczucia i empatii w stosunku do siebie i innych. Kiedy w relacji pojawia się więcej uważności, rośnie w nas otwartość i gotowość, z jednej strony do brania odpowiedzialności za swoje myśli i emocje, a z drugiej strony do przyjęcia perspektywy innej osoby. Co jakiś czas przywołaj intencję, z jaką jesteś z bliskimi ci osobami, jak pielęgnowanie miłości, przyjaźni, bliskości czy życzliwości. Codzienną praktykę uważności możesz uzupełnić wykonywaniem specjalnej praktyki życzliwości. Kiedy wydarza się coś, co nie jest dla ciebie przyjemne, zbadaj, na co zwróciłaś/łeś uwagę, co się wydarzyło na poziomie faktów, jaką wywołało to w tobie reakcję w ciele i emocjach, jakie myśli się uruchomiły. Pozwól sobie na doświadczanie sytuacji bez oceny i naciskania na natychmiastową reakcję. Zdecyduj, co chcesz zrobić i zareaguj, odezwij się, kiedy będziesz do tego gotowa/y. Najważniejsze, nie spiesz się.

Zapisz się na webinarium 19 czerwca


Webinarium "Równowaga PRACA-DOM"

Kiedy? 15 września 2016, godz.19:00-20:00

Możesz stać się bardziej uważny i wprowadzić równowagę w swoje codzienne życie, które dzielisz między pracę a dom, dzięki prostym działaniom, np. możesz poświęcić kilka minut na to, żeby obserwować jak oddycha twoje dziecko. Na ten czas porzuć swoje ambicje, obawy, wszystko to, co wiesz o dzieciach i zdrowiu, raczej pozwól sobie jedyne swobodnie odbierać wrażenia, kiedy patrzysz na oddychające dziecko, np. rano, zanim je obudzisz. Możesz też podczas dnia, kiedy siedzisz niedaleko, obserwować jego oddech i dostroić do niego swoje oddychanie. Twoje skupienie, swoboda i brak planu może być dla dziecka bardzo wartościowe. Badania pokazują, że podstawowa potrzeba, jaką jest bezpieczeństwo, jest w takich sytuacjach bardzo dobrze zaspokajana, szczególnie, gdy jest połączona z dotykiem, siedzeniem na kolanach, przytulaniem. Równocześnie największym wyzwaniem dla osób trenujących mindfulness jest nieangażowanie się w myślenie, raczej odsunięcie ich na bok i doświadczanie chwili obecnej. W uważnym kontakcie z dzieckiem jesteśmy otwarci na jego aktualne doświadczenia, które odbieramy poprzez obserwację mowy jego ciała i tego, co mówi. Kiedy masz wrażenie, że małe dziecko odczuwa dyskomfort możesz zaproponować zabawę, w której ono będzie mogło opowiedzieć, jako zwierzak czy inny stwór, jak się czuje. To będzie chwila uważności, jaką dziecko będzie mogło poświęcić sobie. Jest wiele zabaw, które wzmacniają dziecięcą umiejętność uważnego bycia. Najważniejsze – nie spiesz się i nie poganiaj, o ile to nie jest niezbędne. Wiele aspektów kontaktu z dziećmi można przenieść na płaszyznę pracy zawodowej. Wszak duż część osób aktywnych zawodowo - to rodzice.

Zapisz się na webinarium 15 września 2016


Webinarium "Uważny menedżer - Model Rozwoju Przywództwa"

Kiedy? 17 listopada 2016, godz. 19:00-20:00

Psychologowie uważają, że efektywność menedżera w dużym stopniu zależy od jego dojrzałości jako człowieka. W pracy zatem liczą się nie tylko kompetencje, jakie menedżer posiada, ale też jak widzi i rozumie świat i siebie, innymi słowy: w jakim stopniu jest dojrzałym menedżerem, pracownikiem, człowiekiem. Praktyka mindfulness z jednej strony pogłębia koncentrację na zadaniach, podnosi efektywność zawodową, słowem przynosi wiele pozytywnych rezultatów, opisywanych w badaniach. Z drugiej jednak strony, przyczynia się do rozwoju człowieka, jako takiego. Praktykując mindfulness widzimy coraz więcej, coraz więcej rozumiemy, coraz więcej czynników bierzemy pod uwagę. Ważne jest jednak, aby praktyka i trening stały się swego rodzaju nawykiem. A do tego potrzebna jest motywacja, czasem dobra mapa drogi, jaką idziemy.

W naszej pracy opieramy się na Modelu Rozwoju Przywództwa, który opisuje najważniejsze procesy w jaki sposób ludzie tworzą sens, interpretują i nadają znaczenie własnemu doświadczeniu, a następnie tworzą mniej czy bardziej spójne obrazy świata. Te mapy, obrazy świata czy samych siebie, przekładają się następnie na ich działanie. Sposoby rozumienia świata i charakterystyczne, wynikające z nich wzorce działania nazywamy Action Logic lub w języku polskim Logiką Działania. Logika Działania w sposób znaczący wpływa na możliwości ludzi dorosłych do rozwiązywania problemów interpretowania interakcji z otoczeniem. Etapy rozwoju osób dorosłych są stosunkowo niezależne od osobowości, ponieważ są bardzo silnie związane z procesem tworzenia znaczenia, jaki nadajemy temu, co nas spotyka i kim (w swoim rozumieniu) jesteśmy, a to z kolei w sposób bezpośredni prowadzi do działania, kształtuje nasze zachowanie. W tym zakresie współpracujemy z firmą Harthill z Anglii.

Zapisz się na webinarium 17 listopada