Mindfulness swoją skuteczność opiera w dużym stopniu na regularności i pewnej dyscyplinie w realizacji programu treningowego. Ćwiczenia Mindfulness są o tyle efektywne, o ile powtarzamy je systematycznie. Nie muszą być długie, nie są bardzo intensywne (to nie jest fitness), ale ważne, abyśmy przynajmniej raz dziennie zadbali o własną uważność. Jednym z pierwszych programów opartych o Mindfulness był opracowany przez Jona Kabat Zinn'a ośmiotygodniowy kurs redukcji stresu. Po ośmiu tygodniach uczestnicy doświadczali znaczącej poprawy własnego życia. W każdym programie Mindfulness znajdują się co najmniej trzy podstawowe techniki pracy:
- Świadome oddychanie, medytacja. Polega na śledzeniu oddechu, liczeniu oddechów lub po prostu zwracaniu uwagi na sposób w jaki oddychamy. Czasem pomocne w medytacji jest podawanie instrukcji, która kieruje naszą uwagę na różne części ciała, emocje, myśli czy też bodźce zewnętrzne: dźwięki, temperaturę.
- Świadomy ruch - szczególnie przydatny dla osób dużo czasu spędzających przed ekranem komputera. Może przyjąć postać łagodnej jogi, często wykonywanej na krześle. Osoby pracujące z komputerem zwracają uwagę, że ruch dłoni, nadgarstków, kręgosłupa, jest bardzo pomocny podczas długich godzin pracy na siedząco. Bardzo dobrą odmianą świadomego ruchu jest zwykły, tyle, że w pełni świadomy, spacer.
- Skanowanie ciała polegające po prostu na zwracaniu uwagi na własne ciało, odczucia w ciele, ciepło lub zimno, mrowienie i tym podobne. Ważne, aby podczas tych ćwiczeń nie starać się za bardzo zmieniać, rozluźniać czy korygować własnego ciała, ale je po prostu obserwować.
Każda z tych technik może być wykonywana w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu, ale również podczas zwykłego dnia pracy, w środkach transportu, podczas toalety, dosłownie wszędzie. Ważne jest przy tym, aby starać się robić to systematycznie, nawet krótko, ale codziennie.
© Grow One Collective
2024 //
design: Mr.Bloom