Żyjemy w czasach pełnych polityki. Zastanawiam się jaki postulat polityczny zgłosić, jeśli zakładać partię, to o co walczącą. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to ustawowe wprowadzenie dnia wolnego od wszystkiego. Obowiązkowo. Dla każdego. Co najmniej raz na miesiąc. Z czasem raz na tydzień. Zasady tego dnia opisuję we wpisie.
Po pierwsze, multitasking osłabia naszą inteligencję o 10 punktów IQ.
Po drugie, trening uważności on line prowadzi do dobrych rezultatów, nawet jeśli trenujemy indywidualnie. Naukowcy zwracają uwagę na dwa elementy uważności. Po pierwsze autoregulację uwagi: świadomość, skoncentrowanie i pełną percepcję zdarzeń. Zwykle uważność, w tym uważność trenowana on line, prowadzi do zakotwiczenia uwagi w chwili bieżącej, poprzez umiejętność koncentrowania się na bieżących wydarzeniach, takich jak: oddech, obrazy, doznania cielesne, emocje. Po drugie, uważność to też specyficzna orientacja na doświadczanie. Polega ona na czterech zjawiskach:
Tyle trzeba - 10 minut dziennie. A na początek 10 minut oglądania filmu.
W dzisiejszej pracy menedżerowie, a w związku z tym wszyscy pracownicy, działają w świecie VUCA (Volatility,Uncertainty, Complexity, Ambiguity – Zmienność, Niepewność, Złożoność, Niejasność). Można powiedzieć, że świat wokół jest zmienny, niejasny, niesłychanie skomplikowany i wieloznaczny. Te zjawiska radykalnie zmieniły sposób, w jaki działają zespoły projektowe. Zauważmy ponadto, że lojalność pracowników wobec pracodawcy jest też różna. Wielu menedżerów miało do czynienia ze zjawiskiem, kiedy o wartości swojego pracownika dowiadywało się w momencie jego odejścia do lepiej płatnej pracy. Wówczas konieczne było szybkie przeorganizowanie pracy.
Poszukiwanie oszczędności przez firmy, także niejednokrotnie skutkowało zmniejszeniem zespołu, co mogło istotnie naruszać funkcjonowanie zespołów projektowych. Co więcej pracownicy biorą udział w pracach wielu zespołów projektowych równocześnie, co powoduje, że w każdym z nich minimalizują własne zaangażowanie, wiedząc, że za moment zostaną oddelegowani do kolejnego zespołu, zadania.
W tej sytuacji umiejętność wydobywania z pracowników ich najlepszych kompetencji, sztuka motywowania, ale też i organizowania pracy są bardzo ważne, by nie powiedzieć, pierwszoplanowe.
Oto trzy obszary, jakie powinieneś rozwinąć, jeśli chcesz efektywnie pracować w krótkoterminowych zespołach:
Wczoraj, podczas webinaru poświęconego mindfulness w biznesie zebrało się wielu ciekawych świata ludzi. Okazało się, że ćwiczenie mindfulness podczas spotkań on line jest równie efektywne jak podczas spotkań "na żywo". No i pięknie. Jeśli ktoś chce dołączyć do grupy - proszę o sygnał. Wydawałoby się, że można osiąść na laurach, oto wykorzystaliśmy internet do bardzo osobistych ćwiczeń midnfulness. Jednak dziś w ręce, a dokładniej do skrzynki pocztowej, wpadł mi nowy artykuł z całkiem innej dziedziny. Zanim go przeczytałem poszedłem na krótki spacer z psem. Miałem podczas tego spaceru myśl, że byłoby dobrze trochę okiełznać żądzę poznawania, stałego poszerzania tzw. horyzontów myślowych. Niestety, wciąż mnie coś interesuje, ciągle wciągają mnie nowe pomysły, koncepcje, idee. Nawet bardzo niepraktyczne. Co gorsza, tych nowości, które często są tylko innym przedstawieniem tego co już od dawna wiadomo, jest codziennie po prostu bez liku. Męczące. Chciałoby się raz na zawsze wiedzieć, odkryć ostateczną prawdę i po prostu pracować. Ale umysł wciąż jest zaciekawiony. Odkrywam, że uczenie się przez całe życie jest zarówno fascynujące, jak i po prostu okropne. Nie ma końca.
Bez zbytniej przesady można powiedzieć, że jesteśmy w trakcie rewolucji uważności. To zjawisko nie jest jeszcze być może wyraźnie widoczne w naszym kraju, ale w świecie zachodnim jest faktem. Rewolucja polega na tym, że mindfulness wkracza w niemal każdą dziedzinę życia. Praktyka uważności jest stosowana w armii, biznesie, edukacji, służbie zdrowia, słowem w większości dziedzin aktywności ludzkiej.
Podobno sposobami, dzięki którym wiele portali zbudowało swoją rozpoznawalność są: tytuły zachęcające, ale niewyjaśniające wszystkiego; infografiki, a przede wszystkim artykuły z liczbą w tytule, np. „5 sposobów na medytację”.